Особливості системи освіти в Німеччині

   Німеччина створила одну з кращих освітніх систем у світі. Навчання є безкоштовним і загальним, а шкільна освіта - обов'язкова для всіх громадян країни. Освіта в Німеччині у 2023 році продовжує традиції попередніх років, коли ФРН впевнено посіла своє місце у п'ятірці кращих країн світу за рівнем освіти. Це робить німецькі навчальні заклади прикладом для інших держав і демонструє високу зацікавленість уряду в підвищенні престижності навчання на всіх рівнях. 

Особливості освіти в Німеччині

     Система навчання складається з декількох ступенів: дошкільна, початкова, середня і вища освіта. Як і в інших західних країнах, навчання в школі проходить у кілька етапів і в середньому становить близько 13 років - це один з найбільш тривалих термінів в Європі. У школи діти йдуть з 6 років, а закінчують повний курс середнього навчання в 19. 

     Фахівці відзначають такі особливості освітньої системи в Німеччині: 

  • Ринок освіти в ФРН має своє особливості: кожен навчальний заклад, який знаходиться на території окремої землі (адміністративної одиниці ФРН), встановлює свої програми, включаючи в неї необхідні компоненти, терміни канікул і періодів навчання, свої правила прийому та навчання;
  • Дошкільну і вищу освіту молодь отримує за бажанням, навчання у початковій та середній школах - обов'язкове;
  • Діти вчаться не тільки в державних, але і в приватних, релігійних, комунальних закладах.
   Іноземці можуть навчатися в будь-якому навчальному закладі, але умови прийому у приватні католицькі дитсадки, школи, ВНЗ більш складні, ніж для державних установ. 

Дошкільна освіта в Німеччині

     Виховання дітей у Німеччині починається з дошкільних закладів. Вони мають давні традиції, оскільки перші такі заклади з’явилися понад 200 років тому. І сьогодні, так само, як і в XIX столітті, головною метою їх роботи є гармонійний розвиток особистості дитини і його підготовка до школи.

  Зазвичай діти перебувають в саду тільки до обіду, у другій половині дня йдуть додому. Втім, для тих сімей, де дорослі працюють повний робочий день, є своєрідна група продовженого дня  – малюки знаходяться там до вечора.

    Щодня близько 30 % німецьких дітей у віці від 3 до 6 років відвідують садок, і до 6 років вони вже прекрасно підготовлені до шкільного навчання. Для решти з п’ятирічного віку організовані підготовчі заняття під загальними назвами Schulnachmittage, Vorbereitungsjahr, Vorschule. Тут п’ятирічки протягом року проходять підготовку до школи.

Початкова освіта в Німеччині

   Німецькі діти йдуть у перший клас 6 років, причому в різних землях вік першокласників трохи розрізняється. В деяких землях шість дитині повинно виповнитися до 30 червня поточного року, в інших – до 30 вересня або навіть до 31 грудня. Grundschule – базова школа, де діти навчаються 4 роки (за різними правилами земель це може бути 5-6 років) при середньому навантаженні на тиждень 20-30 годин. Протягом цього часу діти отримують основні знання з таких предметів: німецька мова, математика, краєзнавство, музика, релігія.

    Перші два роки оцінки малюкам не ставлять, і тільки з третього класу починають виставляти бали за усні відповіді та письмові роботи. Використовується шестибальна система.

  Початкова освіта дає дитині загальні знання: тут діти посідають навички письма, читання, рахування, дізнаються основну інформацію про навколишній світ. Подальше навчання залежить від здібностей дитини, її планів та намірів батьків.

Середня освіта

     Середні школи у ФРН поділяються на кілька типів: основна, реальна школи та гімназія. Навчання в них відбувається у два етапи: середнє I – до 10 класу, середнє II – 11, 12 класи. Ці назви умовні та просто позначають ступені отриманої освіти, вони відповідають українським поняттям неповної середньої та загальної освіти, які відкривають перед учнями різні можливості.

    В основну або головну школу hauptschule йдуть більш слабкі учні. Термін навчання – 5 років, основне завдання – підготувати до малокваліфікованої роботи. Після закінчення hauptschule можна йти працювати або вчитися в системі профосвіти.

    Учні, які отримали в початкових класах середні бали, продовжують навчання в реальній школі realschule. Закінчивши 10-й клас, учень одержує можливість працювати або поступити в гімназію і навчатися в ній 11-12 класи.

   За даними статистики, майже 10 % учнів навчаються у школах, які об’єднують основний і реальне навчання. Така система комбінованої освіти дозволяє отримати професійну підготовку.

   Гімназія – найпрестижніший навчальний заклад. У п’ятий клас учень може надійти тільки за рекомендацією вчителів. У гімназії навчаються 9 років. Після 12-го класу видається диплом, з яким може вступити в технічний інститут. Навчання в 13-му класі та здача іспиту дозволяє отримати атестат і діяти за його оцінками, в будь-який вищий навчальний заклад.

   Є ще так звані загальні школи. В них навчаються 6 років, в деяких відкриті класи з 10-го по 13-й. В такий навчальний заклад можна вступити без рекомендації вчителів.

Спеціальні школи в Німеччині Sonderschulen

   Якщо з якихось причин діти не можуть навчатися в загальних школах, для них існують особливі навчальні заклади в рамках середнього I та II рівня. Це школи для дітей зі слабким слухом, зором, для розумово неповноцінних, нездатних до навчання, для хворих, які потребують тривалого лікування.

   Спеціальна освіта в Німеччині дає можливість отримати середню освіту навіть тим дітям, які потребують особливі методи навчання. До зондершкіл дітей направляють за рішенням державних органів.

   Закінчивши 10-й клас такого навчального закладу, діти можуть знову вступити в 10-й клас загальної школи, а після перейти на середній рівень II та продовжити навчання у виші.

Середня професійна освіта в Німеччині

   Одержання професії після школи вибирає майже половина випускників 10-го класу. У Німеччині профтехосвіта позначається спеціальним терміном – дуальне навчання. Це означає, що заняття проходять у двох місцях: 3-4 денного безпосередньо на виробництві, 1-2 дні на тиждень – в самій професійній школі. Учні, які отримують професію (проходять ausbildung), одержують стипендію, забезпечуються гуртожитком, посідають навички майбутньої професії.

    Формальні вимоги при вступі відсутні, навчання триває 2-3 роки. Іноземці можуть отримати посвідку на проживання, якщо вони зараховані на профосвіту цього типу.

Система вищої освіти в Німеччині

   Вступних іспитів у вищих навчальних закладах ФРН немає, але далеко не всі випускники шкіл мають право на вступ до ВНЗ. Їм володіють лише ті, хто закінчив гімназію, причому з відмінними оцінками.

    Єдиної програми навчання не існує. Будь-який викладач може скласти свій курс і читати лекції по тих напрямках, які особливо важливі в даний момент.

   З одного боку, це позбавляє студентів можливості переходити з ВНЗ до ВНЗ, оскільки програми різні, з іншого боку – дає можливість виховати вузькопрофільних фахівців, що володіють високим рівнем знань, оскільки кожен викладач навчає тому, в чому він досяг успіху.

   Оцінювання в університеті відбувається за п’ятибальною системою, з тією відмінністю, що 5 – найнижча оцінка – незадовільно, а одиниця прийнята за відмінний бал.

Навчання в університеті

     ВНЗ у ФРН поділяються на дві великі групи: університети та вищі школи. Вважається, що в університетах особлива увага приділяється класичним наукам, а у вищих школах, так званих die hochschule – сучасним. За традицією, в університеті готують юристів, лікарів, фахівців природничих наук (хіміків, біологів, фізиків), а також соціологів, істориків, лінгвістів. Поряд з навчанням в кожному університеті ведуться дослідницькі роботи, в яких беруть участь студенти.

     Додатково існує система кураторів, а також менторів-старшокурсників, які допоможуть розібратися з матеріалом. Переваги навчання – можливість вибрати ті курси, які здадуться студенту більш цікавими, самому скласти індивідуальний план.

Навчання у вищих школах

    Вищі школи мають більш практичну спрямованість у навчанні. Так, величезною популярністю в останні роки користуються fachhochschulen, що виникли на основі інженерних шкіл. Терміни навчання тут значно менше, при цьому величезна увага приділяється прикладного використання знань.

   У таких школах навчаються майбутні програмісти, економісти, менеджери, яких більше цікавлять не класичні дисципліни, а практика, стажування на підприємствах. Навчання триває 3-4 роки.

   Популярна також вища школа, яка готує працівників творчих професій: музикантів, співаків, фахівців мас-медіа.

Магістратура та аспірантура в Німеччині

   Після закінчення основного курсу навчання у виші та отримання ступеня бакалавра можна поглибити знання з обраної спеціальності та протягом двох-чотирьох семестрів отримати ступінь магістра. Переваги магістратури: стажування, поглиблені дослідження в лабораторіях, практичні навички в обраній професії.

   Оскільки вищі навчальні заклади зацікавлені в молодих кадрах, які виявили інтерес до науки, вони надають всіляке сприяння молодим вченим, які висловили бажання поглиблено вивчати свою професію. Аспірантура дає можливість продовжити навчання талановитим випускникам ВНЗ, щоб згодом захистити дисертацію та отримати вчений ступінь.

   Магістри та бакалаври у ФРН мають право підвищити свою кваліфікацію в університеті та додатково пройти навчання протягом року або двох.

    Післявузівську освіту – це можливість отримати звання майстра і відповідний документ, який дозволяє збільшити шанси на ринку праці.

    Якщо ви хочете просто поглибити свої знання під керівництвом досвідчених викладачів, зробити це зможуть далеко не всі. Можливість отримати за профілем або суміжних спеціальностей додаткова освіта існує для тих, хто вже має науковий ступінь.

Найбільш часті питання

    Система освіти в Німеччині – досить складний організм. Щоб розібратися в його особливості й тонкощі, знадобиться певний час. Тому надаємо вам відповіді на найбільш популярні питання на тему.

  • Чи платне навчання в Німеччині?

    У ФРН існують державні та приватні освітні установи, різні правила в окремих землях, тому однозначно відповісти на питання, чи платна освіта в Німеччині, не так просто. Середня освіта безкоштовна, але в приватних школах з вас візьмуть гроші за навчання. Вища освіта в більшості земель безкоштовне, але в деяких землях плата складе 100-200 євро за семестр, приватні ВНЗ також виставляють студентам рахунку.

  • Скільки буде коштувати надходження до німецького ВНЗ іноземцю?

     Саме навчання безкоштовна, але потрібно на щось жити, тому ВНЗ Німеччини вимагають, щоб у кожного студента при вступі на рахунку були гроші з розрахунку 670 євро на місяць.

  • Що таке Weiterbildung?

    Багато українських фахівців стикаються з тим, що їх кваліфікацію необхідно підтвердити, а для цього потрібно пройти щось на зразок курсів її підвищення. Це додаткове навчання називають Weiterbildung. Після закінчення таких курсів людина отримує свідоцтво, яке підтверджує рівень компетентності, і може розраховувати на отримання роботи за спеціальністю.

  • Коли починається і закінчується навчальний рік у Німеччині?

   В окремих німецьких землях конкретні дати початку канікул та їх тривалість істотно розрізняються, та й сам навчальний рік у Німеччині починається і закінчується по-різному. В середньому – з початку вересня і до середини липня.

    У ВНЗ Німеччини, як і в Україні, є два семестри, тільки, на відміну від звичної для нас системи, зимовий семестр у ФРН починається в жовтні та закінчується в березні, а річний триває з квітня по вересень.

  • Чи правда, що студенту доведеться платити штраф за перевищення тривалості навчання?

    Незважаючи на гадану свободу вишівського навчання у ФРН, обмеження все-таки існують. Багато студентів працюють і навчаються, інколи не встигають вчасно щось перездати, зареєструватися на наступний семестр, але тривати до нескінченності таке становище не може. У багатьох землях не можна відстрочити проходження курсу навчання більше, ніж на 6 семестрів. При перевищенні цього терміну доведеться заплатити штраф 500-800 євро.

Висновок

    Сучасна німецька система освіти є однією з найкращих у світі. Школи та ВНЗ ФРН високо цінуються в багатьох країнах. При цьому у федеральних землях Німеччини є свої правила організації навчання дітей.

    Отримання освіти відбувається в кілька етапів, починаючи від дошкільного і до отримання професії, причому соціалізація відбувається різними шляхами. Така система дає відмінні результати та дозволяє німцям щорічно випускати сотні тисяч кваліфікованих фахівців.

Джерело: https://migrant.biz.ua/nimechina/navchannya-de/osvita-v-nimechchyni.html 

Коментарі

Популярні публікації